SAMORZĄD Miasta Podkowa Leśna


WŁADZE Miasta Podkowa Leśna



Burmistrz Miasta Podkowa Leśna

Artur

Tusiński

Burmistrz Miasta Podkowa Leśna

Sekretarz Miasta Podkowa Leśna

Małgorzata Smysło

Sekretarz Miasta Podkowa Leśna

Skarbnik Miasta Podkowa Leśna

Agnieszka Czarnecka

Skarbnik Miasta Podkowa Leśna



Urząd Miasta Podkowa Leśna


ul. Akacjowa 39/41

05-807 Podkowa Leśna


Sekretariat:


tel.: 22 759 21 00

fax: 22 758 90 03

urzadmiasta@podkowalesna.pl


Poniedziałek: 8:00-18:00

Wtorek: 8:00-16:00

Środa: 8:00-16:00

Czwartek: 8:00-16:00

Piątek: 8:00-14:00



RADA Miasta Podkowa Leśna

Przewodniczący Rady Miasta:



Michał Gołąb



Wiceprzewodnicząca Rady Miasta:



Małgorzata Janus

Pozostali członkowie Rady Miasta:



Małgorzata Łaskarzewska


Magdalena Eckhoff


Bożena Majewska


Anna Olejniczak-Siara


Wojciech Sancewicz


Alicja Rotfeld-Paczkowska


Dąbrówka Smolny


Karolina Likhtarovich


Paweł Dziekański


Sławomir Lasota


Wojciech Żółtowski


Edyta Barucka


Jacek Matłacz


Działalność Rady Miasta Podkowa Leśna w 2021 r.

79

podjętych uchwał


5

zapytań zgłoszonych

do Burmistrza Miasta

W 2021 r. radni złożyli pięć zapytań do Burmistrza Miasta Podkowa Leśna, z interpelacjami nie występowano. Trzy zapytania złożone zostały przez Radną Dąbrówkę Smolną, a dwa pozostałe przez Radnego Sławomira Lasotę. Zapytania dotyczyły współpracy z policją i bezpieczeństwa mieszkańców, zawartych przez miasto umów, remontu nawierzchni ul. Paproci, używania dmuchaw do liści na terenie miasta oraz projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Zapytania i udzielone przez Burmistrza Miasta Podkowa Leśna odpowiedzi opublikowane zostały w BIP Miasta.




Nagrody i wyróżnienia



Ranking Gmin Województwa Mazowieckiego


Wyróżnienia w Rankingu Gmin Województwa Mazowieckiego.

7 grudnia w Warszawie odbyła się Gala wręczenia nagród Rankingu Gmin Województwa Mazowieckiego.


Miasto Podkowa Leśna zdobyło tytuł Lidera Województwa Mazowieckiego, tytuł Lidera Powiatu Grodziskiego oraz zdobyło I miejsce w kategorii Gmina Miejska w przedsięwzięciu zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Urząd Statystyczny w Warszawie.


Celem przedsięwzięcia było wyłonienie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego, wskazując te o najwyższym potencjale w sferze gospodarczej, społecznej, środowiskowej i przestrzennej.


W ramach rankingu ocenie poddane zostały wszystkie gminy województwa mazowieckiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu.


Ranking Gmin jest inicjatywą realizowaną od wielu lat przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. W 2021 roku przedsięwzięcie zostało zorganizowane we współpracy z Urzędem Statystycznym w Warszawie. Na wyniki rankingu miały wpływ liczne wskaźniki opisujące poziom rozwoju gmin w oparciu o zasadę zrównoważonego rozwoju oraz dostępne dane z Urzędu Statystycznego.


Wśród wskaźników mających wpływ na miejsce w rankingu wymienić można:

  • Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2018-2020;

  • Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2018-2020;

  • Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin w latach 2018-2020;

  • Wydatki bieżące budżetów gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca w 2020 r.;

  • Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2018-2020;

  • Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1.000 ludności w wieku produkcyjnym w 2020 r.;

  • Wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021 – średni wynik w %;

  • Saldo migracji na 1.000 ludności w 2020 r.;

  • Wydatki budżetów gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2020 r.;

  • Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących budżetów gmin w 2020 r.;

  • Wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na 1 mieszkańca w 2020 r.;

  • Odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2020 r.;

  • Przyrost naturalny na 1.000 ludności w 2020 r.;

  • Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2020 r.;

  • Wydatki bieżące na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2020 r.;

  • Udział nakładów na szkolenia pracowników rad i urzędów gmin w wydatkach bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w 2020 r.


Perły Samorządu 2021


Podkowa Leśna zajęła I miejsce, a Burmistrz Miasta Artur Tusiński, został trzecim Najlepszym Włodarzem w kategorii gmina do 5 tys. mieszkańców w Rankingu Perły Samorządu 2021.


Miasto zostało ocenione w obszarach: gospodarka (inwestycje), edukacja, zdrowie i opieka, cyfryzacja, środowisko, które naturalnie nawiązują także do sytuacji związanej z pandemią, finansami oraz społeczną odpowiedzialnością (ESG).


Włodarz został wyróżniony za dobre reprezentowanie gminy na forum publicznym, skuteczne zabieganie o poparcie dla jej planów, efektywną organizację pracy urzędu i zaangażowanie w inicjatywy lokalnej społeczności.


Metodologia Rankingu Perły Samorządu opracowana jest przez PwC Polska, partnera merytorycznego projektu. Finalny kształt rankingu powstaje na podstawie opracowanego zestawu pytań i wskaźników.

Rankingu Perły Samorządu 2021.

Członkowie kapituły przyznają punkty za odpowiedzi na pytania otwarte, które po zsumowaniu z punktacją wskaźnikową pozwalają na wyłonienie zwycięzców. Oceniano działania podejmowane w 2020 r.


Ranking Perły Samorządu jest projektem, który bada rzeczywistość w sposób jak najbardziej obiektywny, aby na jego podstawie móc wyciągnąć wnioski z oceny rzeczywistości, poprawić efektywność działania, dostarczać jak najlepsze usługi publiczne i jak najlepiej wydawać pieniądze publiczne.


Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej"

Wyróżnienie w Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej".




Podkowa Leśna zdobyła II miejsce w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej".

Kapituła rankingu przyznała wyróżnienia samorządom, które potrafią łączyć skuteczność działania z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. To nagroda, na którą zapracowała cała lokalna społeczność.




Miejsca edukacyjnych szans 2020-2021


Podkowa Leśna zajęła I miejsce w rankingu "Miejsca edukacyjnych szans 2020-2021" stworzonym przez "Wspólnotę" we współpracy z Fundacją Naukową Evidence Institute.


Nagrody zostały wręczone samorządom, które w wyjątkowy sposób wspierają słabszych uczniów, zwłaszcza w obliczu pandemii oraz narastających wyzwań w systemie oświaty.


Przebadano wszystkie gminy w Polsce. Ze względu na specyfikę funkcjonowania gmin, ranking podzielono na 5 kategorii, Podkowa Leśna znalazła się w kategorii małych miast.


Rozstrzygnięcie rankingu oraz wręczenie dyplomów odbyło się podczas Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty Edukacja Przyszłości, która miała miejsce 6-7 kwietnia w Lublinie. W imieniu miasta nagrodę odebrała Dyrektor Szkoły Samorządowej Agnieszka Hein.

I miejsce w rankingu "Miejsca edukacyjnych szans 2020-2021" dla Miasta Podkowa Leśna.


Innowacyjny Samorząd 2021

Statuetki "Innowacyjny Samorząd 2021".


Miasto Podkowa Leśna zajęło II miejsce w konkursie "Innowacyjny Samorząd 2021" (kategoria gminy miejskie) organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. W konkursie oceniono 396 projektów z 226 samorządów.


Podkowa Leśna otrzymała nagrodę za projekt "Mała retencja w Podkowie Leśnej - zatrzymujemy wodę opadową". Przyjęte rozwiązania małej retencji stosowane w mieście sprzyjają zatrzymywaniu wody opadowej i wód roztopowych, co wspomaga walkę z negatywnymi następstwami zmian klimatu. Dzięki systemowi drenaży i studzienek chłonnych w obszarze drogowym, woda trafia do podziemnych zbiorników oraz skrzynek rozsączających i filtrujących i pozostaje w miejscu opadu.