CZYTELNICTWO miejskie


miejska biblioteka publiczna im. poli gojawiczyńskiej

24 991

Liczba książek i czasopism

1 145

Liczba zakupionych pozycji w 2021 r.

126

Liczba audiobooków

66 801

Liczba wypożyczeń w 2021 r.



Dotacja podmiotowa dla Biblioteki Publicznej w 2021 r.:

430 000

+2,38%

do roku 2020




oferta publikacji online



Ważnym elementem pozwalającym na realizację misji i wizji Biblioteki podkowiańskiej było pozyskanie przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Poli Gojawiczyńskiej w roku 2021 kwoty 8.750,00 zł ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 K.I.1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych. Mieszkańcom Podkowy Leśnej, którzy należą do grona Czytelników Biblioteki podkowiańskiej umożliwiono dostęp do audiobooków, ebooków i synchrobooków z platformy EmpikGo oraz Legimi. Do dyspozycji czytelników przekazano:

  • 38.692 podcastów,

  • 7.978 audiobooków,

  • 34.191 ebook’ów.


Biblioteka podkowiańska zakupiła też w 2021 r. w ramach oferty proponowanej przez platformę Legimi nielimitowaną liczbę kodów dostępowych do następującej liczby do tekstów literackich w formie elektronicznej:

  • 37.375 synchrobook’ów,

  • 2.465 audiobook’ów,

  • 66.649 ebook’ów.



wydarzenia



Pierwszy plenerowy podkowiański turniej szachowy

Urząd Miasta i Biblioteka podkowiańska zorganizowały w czerwcu 2021 r. w Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Pierwszy Plenerowy Podkowiański Turniej Szachowy, którego wydarzeniem towarzyszącym była prezentacja (za zgodą wydawcy), w mistrzowskiej interpretacji aktorów Bożeny Furczyk i Marcina Popczyńskiego, tekstów poświęconych historii Miasta Ogrodu Podkowy Leśnej pochodzących z publikacji Małgorzaty Wittels pt. „Album z Podkową”, wydanego sumptem i staraniem Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowy Leśnej. Wartością dodaną przedsięwzięcia było utworzenie przy Bibliotece Podkowiańskiego Klubu Szachowego, który przykuł uwagę adeptów rozgrywek szachowych. Uczestnicy i widzowie mieli też możliwość zapoznania się ze znajdującą się w zasobach Biblioteki literaturą fachową mogąca stanowić pomoc przy nauce gry w szachy.

Zdjęcie przedstawia stoliki z szachami.
Zdjęcie przedstawia czytanie książki na świeżym powietrzu.
Zdjęcie przedstawia szachy.
Zdjęcie przedstawia książki o szachach.


festiwal otwarte ogrody

Festiwal Otwarte Ogrody to dwa wydarzenia, które odbyły w plenerowej „Czytelni pod Modrzewiami” w ogrodzie Biblioteki:

  • Ogród literacki. Spotkanie autorskie z prof. Andrzejem Tyszką, socjologiem, podkowianinem, krzewicielem idei miast ogrodów, który zaprezentuje najnowsze tytuły: pt. Słodkie trucizny, gorzkie lekarstwa i kolejny tomik autorstwa Baltazara K. pt. Padłeś - powstań!, które ze względu na niespodziewaną niedyspozycję autora musiało być w ciągu godziny przeorganizowane i przybrało formę telekonferencji (przy użyciu dwu telefonów komórkowych). Co więcej, narzucona przez okoliczności forma spotkania spotkała się z doskonałym odbiorem publiczności, która była przekonana, że takie było pierwotne, skądinąd niezwykle nowatorskie, założenie organizatora.

  • Ogród literacki. Spotkanie rocznicowe stulecie urodzin Stanisława Lema „Stanisław Lem - teksty nieoczywiste - ŚLEDZTWO”. Podczas obydwu spotkań usłyszeć można było fragmenty tekstów w mistrzowskiej interpretacji Marcina Popczyńskiego - aktora filmowego i teatralnego, lektora, który z od lat zachwyca swoim głosem naszych czytelników, a w zasadzie słuchaczy "książek mówionych” czyli audiobooków.

Zdjęcie osób przy stoliki z książkami.
Książki A. Tyszka i Baltazara K.
Grafika "2021 rok Stanisława Lema".


Spotkanie w ramach narodowego czytania.

narodowe czytanie

Narodowe czytanie, które lekturą fragmentu tekstu uświetnił Burmistrz Miasta Ogrodu Podkowy Leśnej p. Artur Tusiński (tekst Gabrieli Zapolskiej pl. „Moralność pani Dulskiej”) zostało połączone z uroczystością otwarcia nowego budynku Przedszkola Miejskiego. Wydarzenie to było realizowane we współpracy z Urzędem Miasta, Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich, Przedszkolem Miejskim i przyjęte zostało przez Mieszkańców Miasta Ogrodu z ogromnym uznaniem.



projekty dedykowane



Dyplom Małego Czytelnika.


mała książka - wielki człowiek

Celem organizatora, jak co roku, jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Instytut Książki w ramach projektu „Mała książka - wielki człowiek" od 2017 za pośrednictwem partnerów, do których grona należy Biblioteka podkowiańska, zachęca rodziców dzieci w wieku przedszkolnym do zapisania swoich pociech do biblioteki. Dzieci podczas pierwszej wizyty otrzymują pakiet startowy w postaci przypinki, książeczki, zakładki i karty plastikowej z miejscami na naklejki. Podczas każdej kolejnej wizyty dziecka, połączonej z wypożyczeniem przynajmniej jednej książki, dziecko otrzymuje naklejkę, a po uzbieraniu 10 - dyplom.



wolontariat



Grafika przedstawia kolorowe dłonie.

Biblioteka podkowiańska, także w czasie epidemii korzysta z pomocy Wolontariuszy. W roku 2021 r. było to 28 osób. Podczas wykonywania prac pomocniczych młodzi ludzie uczą się systematyczności , przestrzegania zasad i w praktyce poznają pozytywne skutki konsekwentnych działań. Biblioteka to mniejsze, które ze względu na hierarchiczny układ gromadzonych i udostępnianych zbiorów systematyczności i dokładności podczas wykonywania nawet tak podstawowych prac jak np. porządkowanie w układzie chronologicznym prenumerowanych czasopism. Podkreślenia wymaga fakt, iż nadzór nad wolontariuszami to dodatkowe obowiązki dla personelu i dyrekcji placówki, gdyż często młodzi ludzie z trudem wdrażają się i wymaga to poprawek i korygowania wykonywanych przez nich czynności. Jednak kontakt młodzieży z książką powoduje, mimo pierwotnie często dość obojętnego stosunku do lektury, wzrost zainteresowania czytelnictwem i docelowo wpływa na poprawę kompetencji językowych i wiedzy ogólnej, co stanowi ogromną wartość dodaną.